• Wpisów: 111
  • Średnio co: 8 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 14:50
  • Licznik odwiedzin: 20 660 / 945 dni
 
love.and.be.happy
 
Cześć!
Z góry przepraszam za krótką przerwę na blogu :/ Nie będę zajmować dużo miejsca, po prostu zapraszam na drugą część o 13 Reasons Why. Dzisiaj przedstawię wam porównanie między serialem a książką. Zaczynamy!

Wersja oryginalna książki:
13-powodów.jpg


Nowa wersja książki:
14928011091997430-jpg-gallery.big-iext49152145.jpg


Jak zapewne wiecie książka jest autorstwa Jay'a Ashera, została wydana 28 marca 2017 (nowa wersja) natomiast w 2007r. ukazało się pierwsze wydanie. Nie jestem pewna czy można gdzieś dostać tą oryginalną wersję, ale wątpię. Jest w miękkiej okładce, wydana przez Rebis. Klasyfikowana do literatury młodzieżowej. Ilość stron to 272, białe kartki. Ceny w zależności od sklepu wahają się między 19,99 a 34,99. W środku występują zdjęcia z serialu. Książkę się czyta bardzo miło, przyjemnie i szybko. Przeczytałam ją w dwa wieczory, ale jestem przekonana, że da się ją przeczytać od deski do deski w jeden dzień. Od początku byłam dobrze nastawiona po obejrzeniu serialu i bardzo chciałam to zrobić (jestem molem książkowym). Dla mnie minusem są białe kartki ponieważ zdecydowanie wolę te beżowe, ale to zależy od preferencji. Niektórym lepiej czyta się białe. Czcionka też jest miła dla oka. Ogólnie wszystko cudnie i pięknie. Jak się zacznie nie można się oderwać, fabuła wciąga, jest przedstawiona bardzo konkretnie. To co ma być - jest. Zawiera niesamowicie ważny przekaz i to dla mnie jest kluczowe w tej opowieści.

14928011092347432-jpg-gallery.big-iext49152150.jpg


RÓŻNICE:
- samobójstwo Hannah ( w książce połyka tabletki a w serialu tnie sobie ręce )
- narracja ( w książce widzimy wszystko z dwóch perspektyw: Hannah, która jest narratorką i Clay'a - głównego bohatera. W serialu narratorką jest tylko Hannah, losy Clay'a widzimy z boku )
- czas ( pierwsze wydanie jest z 2007r. natomiast serial powstał 10 lat później, w ciągu takiego przeciągu czasu rozwinęła się technologia, sporo się zmieniło. Różnice można zobaczyć w serialu )
- kontynuacja ( historia Jay'a Ahera jest totalnie skończona, jeżeli chodzi o książkę, wiemy też, że powstanie drugi sezon i prawdopodobnie będzie pokazany proces, dowiemy się czy Alex przeżył. Myślę, że można jeszcze tą historią sporo pokazać i cieszę się, że mimo braku kontynuacji ze strony książki powstanie ciąg dalszy w ekranizacji )
- alkohol, gwałt, seks, przemoc itp. itd. ( w książce nie jest to tak dogłębnie pokazane, jest to wersja bardziej "grzeczna", w serialu spotykamy się ze scenami gwałtu i bójek. W Kanadzie serial został zakazany z powodu niekorzystnych dla młodzieży ujęć )

SERIAL CZY KSIĄŻKA?
Myślę, że i to i to. Warto jest zarówno przeczytać jak i obejrzeć. Polecam również zobaczyć materiał dodatkowy, niestety dostępny tylko w języku angielskim. Twórcy tłumaczą dlaczego postanowili pokazać samobójstwo Hannah w tak drastyczny sposób, i bardzo się cieszę, że to zrobili. Te sceny budzą odrazę i pokazują, że samobójstwo to naprawdę niefajna sprawa. Oglądając serial możemy wszystko obserwować i przez to, że wszystko zostało wyolbrzymione lepiej zrozumieć przesłanie płynące z tej historii. W książce bardzo fajnie można się skupić na uczuciach bohaterów, przemyśleć wszystko i zastanowić się co my zrobilibyśmy w takiej sytuacji. Dlatego uważam, że zdecydowanie każdy powinien zrobić obie rzeczy.

Love.And.Be.Happy

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego